جشنواره عمار با همکاری مدرسه آینه در سینما فلسطین برگزار کرد

گزارش کارگاه های آموزش فیلمسازی مدرسه آینه در هفتمین جشنواره عمار + عکس

در این کارگاه ها که محتوای آنها متناسب با فیلمسازان نوپا در سینمای مستند و داستانی تنظیم شده بود، مجموعه مباحث تخصصی و کاربردی به صورت کارگاه های عملی توسط مدرسین مدرسه آینه ارائه شد.

به گزارش مدرسه آینه، کارگاه های آموزشی هفتمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار با همکاری مدرسه هنر و رسانه آینه از ۹ تا ۱۶ دی ماه هر روز ساعت ۱۰ الی ۱۲، در سالن ۳ سینما فلسطین برگزار شد. در این کارگاه ها که محتوای آنها متناسب با فیلمسازان نوپا در سینمای مستند و داستانی تنظیم شده بود، مجموعه مباحث تخصصی و کاربردی به صورت کارگاه های عملی توسط مدرسین مدرسه آینه ارائه شد. در ادامه گزارشی از این کارگاه ها به همراه تصاویر آنها آورده شده است.

کارگاه های آموزش فیلمسازی جشنواره عمار

۱- اصول نگارش گفتارمتن – محسن آقایی – ۹ دی ۹۵

گفتارمتن یکی از پرکاربردترین ابزارهای روایتگری در فیلم مستند است، به نحوی که هم بخشی از پژوهش کار را پوشش می دهد و هم بخشی از روایت اثر را. به همین دلیل یکی از مهمترین مهارتهایی که یک مستندساز بایست به آن مجهز باشد توانایی نگارش گفتارمتن است. در این کارگاه ها مقدماتی از انواع و ویژگی های یک گفتارمتن مناسب بیان شده و به صورت عملی بر روی تعدادی از آثار برگزیده بخش فیلم ما از جشنواره عمار بحث و بررسی صورت گرفت.

آموزش مستندسازی img_9187 img_9197 img_9240

۲- ما، دوربین و سوژه – علی شیرزادیان ۱۰ دی ۹۵

یکی از مهمترین سوالاتی که یک فیلمساز با آن مواجه است، نسبتی است که بین دوربین و سوژه اش برقرار می کند. از نحوه حضور سوژه در قاب و مباحث زیبایی شناسی تصویر تا تصمیماتی که در صحنه باید فیلمساز در نسبت دوربین با سوژه اش بگیرد. در این کارگاه ها با تکیه بر مباحث زیبایی شناسی تصویر و ارائه مثالهایی عملی این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

img_9256 img_9268 img_9270 img_9281

۳- اشتباهات رایج در فیلمسازی آماتوری – محمد نیکدل، محمدصادق باطنی – ۱۱ و ۱۲ دی ۹۵

در این کارگاه دو جلسه ای با محوریت قرار دادن نقد فیلمهای برگزیده بخش «فیلم ما» از جشنواره عمار، دو تن از داوران این بخش به صورت عملی و کاربردی به بیان اشتباهات رایج در فیلمسازی آماتوری پرداختند. برخی از موضوعات مورد بررسی عبارت بود از: تمایز موقعیتهای مستند و نمایشی در یک اثر، شخصیت پردازی سوژه ها، نحوه پایان بندی فیلم، ویژگی های فیلمنامه، ایرادات رایج تدوین، ایرادات رایج تصویر، ایرادات رایج صدا و…

img_9290 img_9321 img_9340 img_9347 img_9348

۴- میزانسن در فن مصاحبه مستند – محمد دیماسی ۱۳ دی ۹۵

چیدمان صحنه در یک مصاحبه مستند و برقراری ارتباط بین شخصیت مصاحبه شونده، موضوع مورد بحث و فضای صحنه، یکی از مسائل مغفول مانده بسیاری از مستندسازان است. از همین رو در این کارگاه به صورت عملی به مباحث مرتبط با این موضوع پرداخته شده و حاضرین به صورت عملی چیدن موقعیت مصاحبه را تجربه کردند.

photo_2017-01-04_19-07-29 photo_2017-01-04_19-07-37 photo_2017-01-04_19-07-42

۵- آشنایی با ارکان فیلم مستند – آرین طاهری – ۱۴ دی ۹۵

یکی از مهمترین راه های آشنایی با یک مدیوم، آشنایی با اجزا و ارکان آن است. در این کارگاه ارکان شکل دهنده فیلم مستند در لایه دیداری و شنیداری به همراه ترکیبی از نمونه های عملی برای مخاطبان ارائه شد. این ارکان در لایه دیداری عبارتند از: گرافیک، انیمیشن و جلوه های تدوینی/ عکس و تصاویر مترحک آرشیوی، بازسازی و نمایشی سازی/ اشخاص سخنگو یا کنشگر/ تصاویر متحرک عام؛ همچنین در لایه شنیداری این ارکان عبارتند از: مواد آرشیوی شنیداری/ جلوه های ویژه شنیداری/ موسیقی متن/ صدای همزمان با تصویر/ صدا یا سخن خارج از قاب/ گفتارمتن. که در این کارگاه با ویژگی ها و نحوه استفاده از هرکدام از این ارکان به صورت اجمالی آشنایی حاصل شد.

img_9406 img_9410 img_9402 img_9398

۶- ایده پردازی برای فیلم به روش بارش فکری – محسن مشرقی – ۱۵ دی ۹۵

یکی از مهمترین نیازهای فیلمسازان استفاده از الگوهای ایده پردازی برای پرداختی خلاقانه، متفاوت و سریع به یک موضوع است. شیوه بارش فکری یکی از پرکاربردترین این الگوهاست. در این کارگاه پس از بحثی مقدماتی بر مفهوم ایده در فیلم، به صورت عملی و کارگاهی شیوه ایده پردازی به روش بارش فکری حول سوژه مستند مورد تمرین قرار گرفت.

photo_2017-01-04_19-07-18 photo_2017-01-04_19-07-09 photo_2017-01-04_19-07-15

۷- آشنایی با انواع برشهای تدوینی – محسن آقایی – ۱۶ دی ۹۵

پرکاربردترین ابزار انتقال تصویر در تدوین «برش» است. از همین رو برای انجام یک تدوین موفق، مهمترین و مقدماتی ترین توانمندی یک تدوینگر بایست آشنایی با انواع برشهای تدوینی باشد. در این کارگاه ها با ذکر مثال، تعدادی از پرکاربردترین برشهای سینمایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

img_9436 img_9422 img_9424 img_9439 img_9446 img_9450

گفتنی است فیلمهای این کارگاه ها به زودی به صورت پستی و دانلودی آماده ارائه خواهد شد. متقاضیان برگزاری دوره های آموزشی می توانند از طریق مسیرهای ارتباطی مدرسه آینه برای برگزاری این دوره ها اقدام نمایند.

0نظری ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*