ارائه دروس کتاب تفکر و سواد رسانه ای ویژه معلمین - به روز رسانی شده با کتاب درسی سال 96

کتاب تفکروسوادرسانه‌ای| پاورپوینت درس۴: تصاویر بی طرف نیستند!

بازنمایی یعنی نشان دادن واقعیت به شکلی خاص. معنای بازنمایی این نیست که ضرورتا هر پیام رسانه ای، ضد واقعیت یا کاریکاتوری از آن باشد. در واقع بازنمایی عبارت است از قاب بستن بر روی واقعیتها و توصیف دنیا از نگاه خود.

به روزرسانی شده متناسب با کتاب سال ۱۳۹۶

اصلاحات انجام شده در به روزرسانی این پاورپوینت از قرار زیر است:

۱- مثال مقایسه بازنمایی افریقا برای توضیح بهتر مفهوم بازنمایی به این درس اضافه شده است.

۲- ویدیوی «بازنمایی عاشورا در گوگل» برای فهم بهتر بازنمایی به این درس اضافه شده است.

۳- عکس و مکث صفحه ۳۲ اضافه شده است.

۴- چینش اسلایدها و برخی نوتهای معلمین اصلاح شده است.


درس چهارم، نخستین درس از فصل دوم کتاب با عنوان «فنون خلق پیام رسانه ای» است. این فصل به بیان نظریات کاربردی ارتباطات برای درک بهتر پیام های رسانه ای می پردازد. نخستین مفهومی که در این فصل به آن پرداخته می شود مفهوم «بازنمایی» در رسانه هاست.

2_2

آنگونه که در کتاب آمده است بازنمایی یعنی نشان دادن واقعیت به شکلی خاص. معنای بازنمایی این نیست که ضرورتا هر پیام رسانه ای، ضد واقعیت یا کاریکاتوری از آن باشد؛ بلکه این است که رسانه با استفاده از بازنمایی می کوشد تفسیر و تحلیل خود را از واقعیت موردنظر به صورت آشکار و پنهان به ذهن مخاطبان خود ارسال کند طوری که او احساس تفاوتی بین این دو نکند.

بازنمایی

در واقع بازنمایی عبارت است از قاب بستن بر روی واقعیتها و توصیف دنیا از نگاه خود. استوارت هال، اندیشمند مطرح انگلیسی بازنمایی را تولید معنا از طریق چارچوب­های مفهومی و گفتمانی تعریف می کند. به این معنی که «معنا» از طریق نشانه­ ها، به‌ویژه زبان تولید می­شود.

›هال بازنمایی را از شیوه های کلیدی تولید معنا می داند. معنا صریح یا شفاف نیست و از طریق بازنمایی در گذر زمان، یک دست باقی نمی ماند. بی تردید، جهان مستقل از بازنمایی‌هایی کـه در آن صورت می گیرد، وجود دارد. لیکن معنادار شدن جهان در گرو بازنمایی آن است. به این ترتیب، معنا بی ثبات، لغزنده و همواره در حال دگرگونی است. معانی در رابطه با قدرت است که ثبت می شوند.

3_2

در ادامه ی درس چهارم کتاب تفکر و سواد رسانه ای مفهوم بازنمایی به کمک مثالهایی از فیلم و عکس و خبر، توضیح داده می شود. شما معلم عزیز می توانید از پاورپوینت ارائه درس چهارم و فیلمهای آن برای تدریس هرچه بهتر این درس استفاده کنید. از بین فیلمهای ارائه شده در ادامه، فقط فیلم ۴ (رویای روزانه) از طرف اداره تالیف تولید شده و بقیه موارد تولیدات و مثالهایی است که توسط مدرسه آینه برای معلمان عزیز آماده شده است.

دریافت پاورپوینت درس چهارم کتاب تفکر و سواد رسانه ای

 

همچنین کسانی که نمی توانند فیلمها را از سایت آپارات دریافت کنند، می توانند تمامی فیلمهای این پاورپوینت را از طریق لینک زیر و عضویت در کانال تلگرامی مدرسه هنر و رسانه آینه دریافت نمایند:

دریافت تمامی فیلمهای این درس از کانال تلگرام مدرسه آینه

 

فیلمهای درس ۴:

 

فیلم ۱- اینجا کجاس؟

فیلم ۲- گنج پنهان آفریقا

فیلم ۳- بازنمایی جنگ

فیلم ۴-  bbc و راهپیمایی اربعین

فیلم ۵- گوگل و بازنمایی عاشورا

فیلم ۶- رویای روزانه


ارائه دروس قبل:
28+نظری ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*