ارائه دروس کتاب تفکر و سواد رسانه ای ویژه معلمین - به روز رسانی شده با کتاب درسی سال 96

کتاب تفکروسوادرسانه ای | پاورپوینت درس ۲: پیام همبرگری!

این درس که با عنوان «پیام همبرگری» اولین مواجهه خود با مخاطب را رقم می زند، در واقع به بررسی سه عنصر بسیار مهم در تحلیل هر پیام رسانه ای می پردازد: متن، زیرمتن و فرامتن.

به روزرسانی شده متناسب با کتاب سال ۱۳۹۶

در نسخه به روز رسانی شده پاورپوینت درس ۲ این موارد تغییر کرده است:
۱- با توجه به پیچیدگی درک مفهوم زیرمتن برای مخاطبان، مثالهایی برای درک این مفهوم مهم اضافه شده است.
۲- فیلم شورلت نوا برای درک بهتر سه مفهوم متن، زیرمتن و فرامتن اضافه شده است.
۳- برخی فیلمهای غیرضروری از پاورپوینت حذف شده است.


پس از مروری بر کلیات کتاب، تعریف سواد رسانه ای و مروری بر آینده رسانه ها و لزوم حرکت هرچه سریعتر به سمت سوادآموزی در حوزه رسانه، درس دوم کتاب تفکر و سواد رسانه ای به بیان یک چارچوب کلی در تحلیل پیامهای رسانه ای می پردازد. این درس که با عنوان «پیام همبرگری» اولین مواجهه خود با مخاطب را رقم می زند، در واقع به بررسی سه عنصر بسیار مهم در تحلیل هر پیام رسانه ای می پردازد:

 1. متن
 2. زیرمتن
 3. فرامتن

پیام همبرگری

در واقع برای تحلیل کامل هر پیام رسانه ای بایست آن اثر را در هر یک از سه لایه فوق مورد بررسی قرار داد و پرداختنِ صرف به یکی از این لایه ها، فهم ما را در مواجهه با یک پیام رسانه ای دچار نقصان می کند.

مفهوم فرامتن در پیام رسانه ای

به عنوان تعریفی گذرا می توان هر یک از سه مورد فوق را اینگونه تعریف کرد:

 1. متن چیزی است که تولیدکننده پیام به شکلی صریح و بی واسطه آن را می سازد.
 2. زیرمتن توسط تولیدکننده به کمک فنون رسانه ای رمزگذاری و توسط مخاطب  بسته به دانایی و توانایی وی رمزگشایی می شود.
 3. فرامتن فراتر از ساختار رسانه و خارج از خواست و اراده تولیدکننده و مصرف کننده پیام است و به فرهنگ، وضعیت زمانی و مکانی و عناصر بیرونی پیام برمی گردد.

متن زیرمتن و فرامتن

در ارائه آماده شده این هفته برای درس دوم، تلاش کرده ایم به کمک مثالهایی که در کتاب آمده است و تعدادی مثالِ بیرون از کتاب به تشریح جزئیات هر یک از سه لایه فوق در یک پیام رسانه ای بپردازیم. مطمئنا شما معلمین محترم هم میتوانید با استفاده از مثالهای بهتر و کاملتر ارائه های خود را دقیقتر کنید و همچنین از طریق آدرس ایمیل مدرسه آینه ayenehschool@gmail.com ما را واسطه ای بدانید برای به اشتراک گذاشتن ایده هایتان برای تدریس کتاب تفکر و سواد رسانه ای با دیگران.

دریافت پاورپوینت درس دوم کتاب تفکر و سواد رسانه ای

 

همچنین کسانی که نمی توانند فیلمها را از سایت آپارات دریافت کنند، می توانند تمامی فیلمهای این پاورپوینت را از طریق لینک زیر و عضویت در کانال تلگرامی مدرسه هنر و رسانه آینه دریافت نمایند:

دریافت تمامی فیلمهای این درس از کانال تلگرام مدرسه آینه

 

 فیلمهای درس ۲:
 فیلم ۱- پپسی علیه کوکاکولا

فیلم ۲- شورلت نوا

فیلم ۳- شغل دروغین

ارائه دروس قبل:
59+نظری ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

 • محمدی

  سلام
  ممنون از زحمات شما ما در شهرستان هیچ دوره ی خاصی برای این کتاب نگذراندیم من هم اتفاقی با سایت شما اشنا شدم و در اختیار همکارانم گذاشتم به نظرم این کتاب یکی از بهترین کتاب هایی است که در طول این چند ساله ارائه شده نواقصی دارد اما حتما مفید خواهد بود مهترین چیز ایجاد انگیزه و جذب دانش آموزان و استقبال آنهاست محبت بفرمائید توضیحات پایین هر اسلاید کامل وبرای تمام اسلاید ها باشد واقعا بعضی موقع ها نمیشه دانش آموز را قانع کرد با توجه به اطلاعات کمی که وجود دارد بغیر از شما هیچ فرد یا گروهی این درس را متاسفانه دنبال نمی کند اگر پاورپوینت ها روز های پنج شنبه جمعه هر هفته در اختیار ما باشد بهتر می توانیم استفاده کنیم من درس دوم را شنبه تدریس کردم اما امروز شما ارائه نمودید متشکرم موفق باشید

 • علی

  سلام با تشکر از زحمات شما چگونه فیلم ها را دانلود کنم دبیر تفکر رسانه ای

  • مدرسه آینه

   سلام. روی اسم فیلم در داخل پلیر کلیک کنید و به سایت آپارات برید، اونجا زیر پلیر هر فیلم گزینه دانلود هست. اگر نتونستید میتونید از روی لینک زیر در کانال تلگرام مدرسه آینه فیلمها رو دریافت کنید:
   https://telegram.me/ayenehschool/597

 • میثم

  باسلام خوب بود ولی کمتر به جزییات وارد شدند

 • احدی

  سلام لطفا تفسیر تصاویر و پاسخ سوالات به عنوان نمونه متن و فرامتن و زیرمتن تصاویرص۱۵ را بگذارید .چون رشته تدریس ما الهیات است فقط ۲ ساعت مازاد رسانه دارم ، مننونم از زحمات شما . موفق باشید

 • رضا

  باسلام.شما عزیز و بزرگواران به حق به فرموده حضرت آقا فرماندهان و افسران عرصه جنگ نرم در میدان با دشمن هستید.دست علی یارتان.

 • دانش اموز پایه دهم

  سلام ممنون از مطالتون ممنون میشم اگه یک مثال برای متن و زیرمتن و فرامتن بزارین برامون با تشکر

  • مدرسه آینه

   سلام. در مثال تبلیغ پپسی و کوکاکولا که در داخل پاورپوینت به تفصیل آورده شده، تحلیل پیام در سه لایه متن، زیرمتن و فرامتن اینگونه می شود:
   ۱- تحلیل لایه متن: بیان داستان و ماجرای تبلیغ
   ۲- تحلیل لایه زیرمتن: بیان تکنیکهای صوتی-تصویری و تدابیر زیبایی شناسی به کار گرفته شده در تولید تبلیغ که روایتگری ماجرا بر دوش آنها قرار گرفته.
   ۳- تحلیل لایه فرامتن: بیان پیشینه رقابت این دو برند و تاثیرات آن بر جامعه امریکا

 • دانش آموز

  سلام لطفا روی یک عکس متن زیر متن و فرا متن رو مشخص کنید خیلی مهمه ممنون

 • دلی

  سلام.لطفا جواب فعالیت ها رو هم تو سایتتون قرار بدبد.

 • ناشناس

  سلام… من مدرسه مشکات شاهد منطقه ۳ تهران هستم… معلم ما تا حالا درس نداده و فقط بچه ها اومدن و چندتا کنفرانس ناقص ارایه کردند و حالا معلم ما بدون اینک ما تاحالا نمونه سوال دیده باشیم یا با سوالات اشنا باشیم میخواد برای ترم از ما امتحان بگیره… لطفا رسیدگی بشه

 • جواد

  ممنون میشم اگه زیرمتن و فرامتن و متن خانه ی ما از درون ابر است و از بیروم افتاب رو بگویید

 • محمود

  سلام میخواستم بدونم میشه این کتاب رو در سپاه و بسیج و موسسات فرهنگی تادریس کرد

 • Kasra

  کتابتون کاملا مرخرفه آخه چرا حالا دیگه نمیاین خودتون سولات تفکر رو طرح کنین چون بیشتر مدرسه ها اصلا نمیدونن این کتاب واسه چیه

 • بهناز کیا

  چرا کتاب همیار و کمک معلم برای این کتاب ارتئه نمیشه و به جای درآمدزایی و فروش پاورپوینت ها این مطالب به همراه کتاب به مدرسه و معلم ها برای تدریس بهتر و راحت تر ارائه نمیشه،اگر واقا هدفی کاربردی و متفکرانه در پس چاپ و تدریس این کتاب هست باید مطالب به راحتی در دسترس دبیران قرار می گرفت،نه اینکه با این همه مشغله و مشکل تمام فکر و ذکر و زمان استراحتمون رو برای دانلود و درک مطالب در این همه سرفصل و درس بزاریم…

  • مدرسـه آینه

   سلام بزرگوار.
   مدرسه آینه ارتباطی با آموزش و پرورش نداره. یه شرکت خصوصی هست و محصولات مکمل کتاب تفکر و سواد رسانه ای تولید میکنه. از جایی هم تامین نمیشه و راه امرار معاشش همین مبالغه ناچیزی هست که از فروش محصولات و برگزاری دوره هاش میگیره. مطالبه کتاب همیار و کمک معلم رو باید از آموزش و پرورش داشته باشید. گرچه گفتن چنین چیزی آماده کردن.

 • sam

  سلام
  لطفا زیر متن و فرامتن فیلم جدایی نادر از سیمین سکانسی که با هم‌دعوا میکنند را بگیید

 • Mohamadreza

  ممنونم ازتون