فوت و فنی برای پژوهشگران مستند

چگونه پژوهش یک مستند را شروع کنیم؟ – قسمت اول

همیشه برای کسانی که وظیفه پژوهش برای فیلم مستند را بر عهده دارند، این سوال وجود دارد که کار پژوهش را از کجا باید آغاز کرد؟ این مطلب دو قسمتی قصد دارد تا شما را در یافتن مسیری مطمئن برای آغاز پژوهش یاری کند.

صد انداختی تیر و هر صد خطاست

اگر هوشمندی یک انداز و راست

 

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که برای یک کار پژوهشی، بعدازاینکه کلی تحقیق و پژوهش کردید و با زحمت به یک متن نهایی رسیدید، متوجه شده‌اید کتابی نوشته شده است که تمام تحقیقات شما را قبلاً انجام داده و یا مستندسازی پیش از شما مستندی با همین موضوع ساخته و تحقیقاتی را که شما با زحمت انجام داده‌اید او یک جا داشته است. در این “فوت‌وفن” ما به شما ۳ مرحله برای انجام یک پژوهش پیشنهاد می دهیم تا به چنین مشکلاتی برنخورید و با کمترین هدر رفت زمان به هدفتان برسید.

مراحل انجام پژوهش

قرار شده است شما در مورد موضوعی پژوهشی انجام بدهید و تابه‌حال هم پژوهش چندانی درباره‌ی آن انجام نداده‌اید و بنابراین موضوع برای شما خیلی هم ملموس نیست.

begin_p1b

یک کار بد این است که شما در جستجوهای اینترنتی کتابی با موضوعی که ممکن است حرف‌هایی درباره‌ی موضوع موردمطالعه‌ی شما زده باشد، پیدا کنید و شروع کنید به خواندن آن تا انتها به امید پیدا کردن مطالبی درباره‌ی آن اما یک کار بدتر آن است که شما در بانک‌های مقالات با دانلود کردن مقالاتی که فکر می‌کنید حرف‌هایی درباره‌ی پژوهش شما زده‌اند، این کار را بکنید. اما بااین‌حال شما در مقابل پژوهشگری که این کار را با مطالب وبلاگ‌ها و سایت‌ها انجام می‌دهد، هم چنان یک آدم عاقل محسوب می‌شوید!

خیلی ساده است که ممکن است تمام چیزهایی را که شما می‌خواهید از لابه‌لای مطالب بالا پیدا کنید، یک نفر دیگر پیدا و جمع‌آوری کرده باشد و نتیجه‌ی کار خود را انتشار داده و یا نزد خود نگه داشته باشد. پس اصل علمی حمار به ما می‌گوید که مراجعه به این فرد یا خروجی کار او، ما را زودتر به نتیجه می‌رساند. اما ما این فرد یا اثر وی را چگونه پیدا کنیم؟

مرحله‌ی اول:

ممکن است مطلب موردنظر شما با یک جستجوی خیلی ساده در اینترنت پیدا شود ولی همیشه هم کار به همین سادگی نیست. ممکن است منبعی که شما به دنبال آن هستید، با عبارت دقیقی! که شما جستجو کرده‌اید در صفحه‌ی ۱۲۵ ام گوگل وجود داشته باشد.

top-search-engines

بنابراین شما باید اولاً با روش‌های حرفه‌ای جستجو آشنا باشید تا بتوانید با کم و زیاد کردن کلمات و با استفاده از ترفندهای جستجو منبع موردنظر خود را پیدا کنید و ثانیاً شما باید سایت‌های اصلی بانک کتب و مقالات را بشناسید تا اگر منبع شما یک منبع کمیاب است که کمتر مطلبی درباره‌ی آن در اینترنت موجود است، شما بتوانید با جستجو در این بانک‌ها و یا با استفاده از دسته‌بندی خوب این سایت‌ها زودتر به مقصد خود برسید.

اما با همه‌ی این‌ها ممکن است منبعی که شما به دنبال آن می‌گردید وجود داشته باشد بدون اینکه ردپایی از خود در فضای مجازی گذاشته باشد.

پس از طی کردن مرحله جستجوی اینترنتی به سراغ مراحل میدانی و مواجهه و مصاحبه با افراد مرتبط می رویم که در قسمت بعدی این مطلب، با این روشها نیز آشنا خواهید شد.

نویسنده: محمدرضا بورونی

0نظری ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*