پرونده ویژه 36امین جشنواره فیلم فجر/ مرور فیلم «کار کثیف»

کثیف کاری

فیلمی اجتماعی به کارگردانی خسرو معصومی است که تلاش می کند به موضوع مهاجرت و بی کاری بپردازد.

منتقد: امیرحسین خیراندیش (نمره فیلم : ۰.۵ از ۵)

«کار کثیف» فیلمی اجتماعی به کارگردانی خسرو معصومی است که تلاش می کند به موضوع مهاجرت و بی کاری بپردازد. فیلم نامه حول محور ایده ای بسیار خوب و جذاب شکل میگیرد ولی به بهترین شکل نابود میشود. در واقع این فیلم  همکاری فوق العاده فیلم نامه نویس، کارگردان، هنروران، بازیگران، صدا بردار و سایر عوامل برای از بین بردن یک ایده خوب است.


فرهاد با بازی پدرام شریفی جوانی است که به دلیل فشارهای زندگی از رشته حقوق انصراف داده و حالا برای ادامه زندگی دست به هر کاری می زند؛ حتی مهاجرت، حتی خلاف… و همین حتی­ها، حسابی قرار است گریبان گیرش شود ولی نه کارگردان و نه سایر عوامل فیلم انگار بلد نیستند گریبان فرهاد را درست بگیرند.

از صدابرداری و صداگذاری غیر حرفه ای که بگذریم، فیلم نامه از شخصیت دادن به کاراکتر ها عاجزست و تماشاگر تا آخرفیلم با اکثر شخصیت ها غریبه می ماند. دیالوگ های سطحی و بازیهای ضعیف در جدی ترین لحظات، بارها کل سالن را به خنده واداشت و عملا ۱۲۰ دقیقه ملال آور را رقم زد. حتی موسیقی پیمان یزدانیان هم روی فیلم نمینشیند تا همه جای کار بلنگد.

نهایتا ۱۲۰ دقیقه ملال آور با یک پایان بندی بی معنی و غیرقابل فهم تمام می شود تا تماشاگر، بهت زده از خودش سوال کند چطور چنین فیلمی به بخش مسابقه جشنواره راه یافته؟

0نظری ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*