حضور مدرسه آینه با 4 کتاب در نمایشگاه کتاب

از مجموعه کتابهای «از فیلمشناسی تا فیلمسازی» در نمایشگاه کتاب رونمایی شد

این مجموعه کتاب شامل 4 کتاب می شود که 2 مورد از آنها در زمینه فیلمشناسی بوده و 2 مورد دیگر در زمینه آموزش فیلمسازی نگاشته شده است.

به گزارش آینه، مجموعه کتابهای «از فیلمشناسی تا فیلمسازی»، توسط مدرسه هنر و رسانه آینه و با حمایت پژوهشکده فرهنگ و هنر حوزه هنری نگاشته شده و در ۳۰امین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در غرفه انتشارات سوره مهر در دسترس عموم قرار گرفته است.

این مجموعه کتاب شامل ۴ کتاب می شود که ۲ مورد از آنها در زمینه فیلمشناسی بوده و ۲ مورد دیگر در زمینه آموزش فیلمسازی توسط پژوهشگران مدرسه هنر و رسانه آینه نگاشته شده است.اسامی این ۴ کتاب عبارت است از:

۱- مستندشناسی: از نظریه تا گونه شناسی | نویسنده: آرین طاهری

۲- کالبدشکافی فیلم؛ درآمدی به روشهای کیفی تحلیل فیلم | نویسنده: آرین طاهری

۳- صفر تا صد مصاحبه در فیلم مستند | نویسنده: محمد دیماسی

۴- نگارش خلاقانه برای فیلم | نویسنده: سیدمجتبی شریعتی

در ادامه معرفی مختصری از هریک از این ۴ کتاب آورده شده است:

مستندشناسی: از نظریه تا گونه شناسی | نویسنده: آرین طاهری | با مقدمه دکتر احمد ضابطی جهرمی

بخشهایی از مقدمه دکتر ضابطی جهرمی بر این کتاب:

مبحث گونه‌شناسیِ [ارائه شده در این] کتاب، گرچه مبحث تازه‌ای نیست، لیکن تفاوت دیدگاه نظریه‌پردازان و پژوهشگران ایرانی و غیرایرانی فیلم مستند را بر مبنای تفاوت در معیارهای آنها برای طبقه‌بندی گونه‌های مستند، به‌خوبی روشن و تفسیر می‌کند و نهایتاً معلوم می‌دارد که تفاوت و تمایز در تعاریف و دیدگاه‌های متنوع در هستی‌شناسی فیلم مستند، از کجا و از چه انتظارات و برداشت‌هایی ناشی شده است. دیگر توفیق شایان توجّه کتاب که پیشینه پژوهشی کمرنگی در متون تألیفی پژوهشگران ایرانی سینمای مستند دارد، پرداختن به مقوله مهم و ضروری هنرهای بلاغی (معانی، بدیع و بیان) در فیلم مستند است که البتّه مقوله‌ای گسترده و نسبتاً پیچیده است، امّا در حد تعیین یک چهارچوب کلّی و سنجیده برای طرح آن، آغاز مناسبی در این کتاب دارد.  دیگر دستاورد کتاب، مدل سه بعدی وضع شده برای مطالعه (شکلی و غیرشکلی) فیلم مستند در انواع طبقه بندی هاست که در بخش چهارم کتاب آمده است.

جای خرسندی و امیدواری است که این پژوهش با اندیشه و قلم جوان دانش آموخته‌ای در رشته تلویزیون و ارتباطات به انجام رسیده که ظهور نسل جدیدی از پژوهشگران مستعد و اندیشمند را در کشور ما که برخوردار از بینش تحلیلی و آگاه از موازین پژوهش علمی هستند، در عرصه پژوهش‌های تخصصی رسانه‌ای نوید می‌دهد. یقیناً مطالعه این کتاب به منظور کسب شناخت و یا گسترش بینش علمی و نظری از فیلم مستند، برای علاقه‌مندان جدّی هنر سینما، بویژه برای دانش‌پژوهان سینمای مستند، مستندسازان و دانشجویان رشته‌های سینما، تلویزیون و ارتباطات بسیار سودمند است.

کالبدشکافی فیلم؛ درآمدی به روشهای کیفی تحلیل فیلم | نویسنده: آرین طاهری

این کتاب در دو بخش تنظیم شده است. در بخش نخست، کلیّات نظری مربوط به مبحث «تحلیل متن» در مطالعات ارتباطی و سینمایی طرح شده است و در بخش دوم به معرّفی چهار رویکرد روش شناختی به تحلیل فیلم پرداخته شده است. در بخش دوم این کتاب، هر کدام از روش های معرّفی شده، به صورت مصداقی در تحلیل یک فیلم مستند از سینمای ایران به کار گرفته شده است. چهار روش «تحلیل روایت ساختارگرا»، «تحلیل بلاغی دراماتیسم»، «تحلیل نشانه شناسی» و «تحلیل زیباشناسی کاربردی» تنها روش‌های کیفی برای تحلیل متون فیلمی نیستند. بلکه به باور نگارنده در زمره پایه‌ای‌ترین، اصیل‌ترین و کاربردی‌ترین شیوه‌های تحلیل متن هستند که متأسفانه بعضی از آنها هنوز در مطالعات سینمایی و تحلیل متون رسانه‌ای کشور ما شناخته شده نیستند و به کار گرفته نشده‌اند.

همچنین فیلم‌های «من نگهدار جمالی وسترن می سازم»، «این یک درخت است! نیست؟!»، «آخرین روزهای زمستان» و «پیش» از این جهت به عنوان موردهای مطالعاتی انتخاب شده‌اند که بنا به ویژگی‌های ساختاری و درونمایه‌ای می‌توانستند به خوبی مفاهیم نظری هر کدام از روش‌های تحلیل متنی که قصد معرفی ابعاد نظری و شیوه‌های کاربست عملی آن را داشتیم عیان سازند. گرچه فیلم‌های انتخاب شده ضرورتاً شاخص ترین نمونه‌های سینمای ایران نیستند ولی مطالعه هر کدام از این فیلم‌ها، برای معرّفی هر روشی که به کار رفته است، یکی از تبیین کننده ترین نمونه‌های ممکن برای توضیح پیچیدگی‌ها و ظرایف مفهومی و عملیاتی آن روش محسوب می‌شوند.

صفر تا صد مصاحبه در فیلم مستند | نویسنده: محمد دیماسی

درگذشته اکثر مستندسازان به دلایل مختلف نسبت به مصاحبه نگاهی منفی داشتند. یکی از مهم‌ترین دلایل آن‌ها این بود که مصاحبه را از زیبایی‌های هنری عاری می‌دانستند و اصطلاح «کله‌های سخنگو» را به آن اختصاص می‌دادند؛ اما امروزه مصاحبه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزار‌های روایت، جایگاه خود را در عرصه‌ی مستندسازی تثبیت کرده است. وجود این اهمیت برای مصاحبه، عدم توجه به برخی از نکات مهم و همچنین اشتباهات رایج در امر مصاحبه، باعث شد که این کتاب با هدف معرفی تکنیک‌ها و نحوه درست انجام یک مصاحبه تصویری نگاشته شود.

در این اثر، صفر تا صد نکات گرفتن یک مصاحبه مناسب برای فیلم مستند از شناخت و الفبای مصاحبه تا مسائل حرفه‌ای آن در هر مرحله از انجام کار آورده شده است. محتوای این کتاب، برآیندی هوشمندانه از هنر مستندسازی و فنون مصاحبه در مطبوعات است که در مصاحبه‌ی تصویری ارتباط قابل‌توجهی بین آن‌ها وجود دارد. همچنین گذشته از مسائل فنی و نظری در باب مصاحبه، به برخی از نکات اخلاقی نیز اشاره شده است تا چراغی برای راهنمایی مستندسازان در پیچ و خم چالشهای اخلاقیِ پیش آمده در تولید فیلم مستند باشد.

نگارش خلاقانه برای فیلم | نویسنده: سیدمجتبی شریعتی

آیا روش‌های کابردی، کیمیای خلاقیت است؟ باید توجه کنیم که خلاقیت در دانستن روش‌های کاربردی نیست؛ بلکه خلاقیت در خود ماست! در وجود همه‌ی ما قدرتی نهفته است که منتظر است از آن در جهت رشد و تحول استفاده کنیم. کسی صرفاً با خواندن این کتاب و دیگر کتاب‌های مشابه خلاق نمی‌شود، بلکه این کتاب صرفاً به ما کمک می‌کند که خلاقیت به خواب‌رفته‌ی خود را بیدار کنیم، خلاقیت خود را بشناسیم، از قدرتش آگاه شویم و با گنج نهفته در وجودمان آشنا شویم. همه‌ی مبانی شیوه‌های کاربردی خلاقیت در این کتاب در همین جهت نوشته‌شده است.

از سوی دیگر برخی از نویسندگان جوان اعتقاد دارند، یافتن یک ایده برای نوشتن تنها با «الهام» صورت می‌گیرد؛ یعنی باید پشت یک میز بنشینند و زمان‌های بسیاری را به یک کاغذ سفید نگاه کنند تا ایده‌ای به ذهنشان برسد؛ اما اگر آن‌ها فصل سوم از کتاب یعنی «روش‌های کاربردی نویسندگی خلاق» را مطالعه کنند، نظرشان عوض می‌شود. برای ایده یابی نیازی به انتظار و یافتن ایده نیست، بلکه پس از آنکه توانستیم قدرت خلاقیت خودمان را بیدار کنیم، می‌توانیم بر اساس این قدرت ایده‌ها را بسازیم. این روش‌ها، «ایده‌یابی» را به «ایده‌سازی» یا «ایده‌پردازی» تبدیل می‌کنند.

گفتنی است، سرپرستی پژوهش این ۴ کتاب در مدرسه هنر و رسانه آینه صورت گرفته و پس از ۲ سال پژوهش و نگارش با حمایت پژوهشکده فرهنگ و هنر حوزه هنری و توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است. در روزهای پیش رو، برای آشنایی بیشتر بخشهایی از هر یک از این کتب از طریق سایت مدرسه آینه منتشر خواهد شد. همچنین به زودی امکان تهیه پستی این کتب نیز در سایت محصولات مدرسه آینه فراهم خواهد شد.

0نظری ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*