دوره جامع مستندسازی (ترم 1)-تابستان 96

دوره گونه شناسی مستند

در این دوره آموزشی، الگوی تثبیت شناخت از طریق دسته‌بندی انواع را در مورد «فیلم مستند» به کار می‌بریم. بر این اساس، دوره گونه‌شناسی فیلم مستند، به طور ضمنی دوره «مستندشناسی» یا تعمیق شناخت فیلم مستند و انواع و اشکال متنوع آن است.

 

.

«دسته‌بندی انواع» یکی از کهن‌ترین الگوهای تثبیت آگاهی و شناخت است که انسان در طول تاریخ حیات خود به کار برده و همچنان برای شناخت پدیده‌های روزآمد به کار می برد. دسته‌بندی، به باریک‌بینی در ویژگی‌های مختلف انواع هر پدیده می‌انجامد و این باریک‌بینی، شناخت جزئی‌تر، دقیق‌تر و مفصل‌تر از هر پدیده را ممکن می‌سازد. در این دوره آموزشی، الگوی تثبیت شناخت از طریق دسته‌بندی انواع را در مورد «فیلم مستند» به کار می‌بریم. بر این اساس، دوره گونه‌شناسی فیلم مستند، به طور ضمنی دوره «مستندشناسی» یا تعمیق شناخت فیلم مستند و انواع و اشکال متنوع آن است.

          در این دوره، هنرآموزان با تعریف فیلمسازی مستند و نیز وجوه تمایز و تشابه آن با فیلمسازی داستانی و تجربی آشنا می‌شوند. سپس زمینه آشنایی هنرآموزان با انواع یا گونه‌های مختلف «فیلم مستند» بواسطه بیان محققانی که در طول تاریخ مطالعات سینما اقدام به دسته بندی انواع فیلم مستند کرده‌اند، فراهم می‌شود. دوره گونه‌شناسی فیلم مستند، با این مقصود که اثری عمیق بر شناخت هنرآموزان از فیلم مستند بر جای گذارد، فرصتی برای عبور از تاریخ سینمای مستند به دو معنای متفاوت به دست می‌دهد: تاریخ ممارست فیلمسازی مستند و تاریخ مطالعات نظری و دسته‌بندی انواع فیلم مستند.

سرفصل‌های این دوره فشرده آموزشی عبارت است از:

  • مستندسازی به منزله پارادایمی در کنش ارتباطی-اجتماعی فیلمسازی
  • تعریف، مبانی و اصول بنیادین فیلم مستند
  • آشنایی با گونه‌شناسی فیلم مستند از دیدگاه چهره‌های شاخص مطالعات فیلم ایران و جهان
  • آشنایی با آثار شاخص گونه‌های مختلف فیلم مستند
  • نمایش بخش‌هایی از فیلم‌های مستند برجسته ایرانی و خارجی، به عنوان مصادیق گونه‌های مختلف و بحث پیرامون کیفیات آنها.

 

مدت دوره: ۴ جلسه

زمان برگزاری: چهارشنبه‌ها  – ساعت ۱۵ الی ۱۷

آغاز دوره: ۱۱ مردادماه ۱۳۹۶

مدرس: آرین طاهری (مستندساز- پژوهشگر-مولف کتاب مستندشناسی: از نظریه تا گونه شناسی)

هزینه ثبت نام: ۹۵ هزار تومان

ورود به صفحه ثبت نام


+ دوره های مرتبط:

0نظری ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*