با همکاری مدرسه هنر و رسانه آینه برگزار می شود

ثبت نام کارگاه های آموزشی هفتمین جشنواره مردمی فیلم عمار

در این کارگاه ها که محتوای آنها متناسب با فیلمسازان نوپا در سینمای مستند و داستانی تنظیم شده است، مجموعه مباحث تخصصی و کاربردی به صورت کارگاه های عملی توسط مدرسین مدرسه آینه از 9 تا 16 دی ماه در سینما فلسطین ارائه می شود.

به گزارش مدرسه آینه، کارگاه های آموزشی هفتمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار با همکاری مدرسه هنر و رسانه آینه از ۹ تا ۱۶ دی ماه هر روز ساعت ۱۰ الی ۱۲، در سالن ۳ سینما فلسطین برگزار می شود. در این کارگاه ها که محتوای آنها متناسب با فیلمسازان نوپا در سینمای مستند و داستانی تنظیم شده است، مجموعه مباحث تخصصی و کاربردی به صورت کارگاه های عملی توسط مدرسین مدرسه آینه ارائه می شود.هفتمین جشنواره عمار آموزش

بر همین اساس عناوین کارگاه ها به ترتیب ارائه به شرح زیر می باشد:

۱- اصول نگارش گفتارمتن محسن آقایی: گفتارمتن یکی از پرکاربردترین ابزارهای روایتگری در فیلم مستند است، به نحوی که هم بخشی از پژوهش کار را پوشش می دهد و هم بخشی از روایت اثر را. به همین دلیل یکی از مهمترین مهارتهایی که یک مستندساز بایست به آن مجهز باشد توانایی نگارش گفتارمتن است. در این کارگاه ها مقدماتی از انواع و ویژگی های یک گفتارمتن مناسب بیان شده و به صورت عملی بر روی تعدادی از آثار برگزیده بخش فیلم ما از جشنواره عمار مورد بررسی قرار می گیرد.

۲- ما، دوربین و سوژه علی شیرزادیان: یکی از مهمترین سوالاتی که یک فیلمساز با آن مواجه است، نسبتی است که بین دوربین و سوژه اش برقرار می کند. از نحوه حضور سوژه در قاب و مباحث زیبایی شناسی تصویر تا تصمیماتی که در صحنه باید فیلمساز در نسبت دوربین با سوژه اش بگیرد. در این کارگاه ها با تکیه بر مباحث زیبایی شناسی تصویر و ارائه مثالهایی عملی این موضوع مورد بررسی قرار می گیرد.

۳- اشتباهات رایج در فیلمسازی آماتوری محمد نیکدل، محمدصادق باطنی/ دو جلسه: در این کارگاه دو جلسه ای با محوریت قرار دادن نقد فیلمهای برگزیده بخش «فیلم ما» از جشنواره عمار، دو تن از داوران این بخش به صورت عملی و کاربردی به بیان اشتباهات رایج در فیلمسازی آماتوری می پردازند. برخی از موضوعات مورد بررسی عبارتند از: تمایز موقعیتهای مستند و نمایشی در یک اثر، شخصیت پردازی سوژه ها، نحوه پایان بندی فیلم، ویژگی های فیلمنامه، ایرادات رایج تدوین، ایرادات رایج تصویر، ایرادات رایج صدا و…

۴- میزانسن در فن مصاحبه مستند محمد دیماسی: چیدمان صحنه در یک مصاحبه مستند و برقراری ارتباط بین شخصیت مصاحبه شونده، موضوع مورد بحث و فضای صحنه، یکی از مسائل مغفول مانده بسیاری از مستندسازان است. از همین رو در این کارگاه به صورت عملی به مباحث مرتبط با این موضوع می پردازیم.

۵- آشنایی با ارکان فیلم مستند آرین طاهری: یکی از مهمترین راه های آشنایی با یک مدیوم، آشنایی با اجزا و ارکان آن است. در این کارگاه ارکان شکل دهنده فیلم مستند در لایه دیداری و شنیداری برای مخاطبان ارائه می شود. این ارکان در لایه دیداری عبارتند از: گرافیک، انیمیشن و جلوه های تدوینی/ عکس و تصاویر مترحک آرشیوی، بازسازی و نمایشی سازی/ اشخاص سخنگو یا کنشگر/ تصاویر متحرک عام؛ همچنین در لایه شنیداری این ارکان عبارتند از: مواد آرشیوی شنیداری/ جلوه های ویژه شنیداری/ موسیقی متن/ صدای همزمان با تصویر/ صدا یا سخن خارج از قاب/ گفتارمتن. که در این کارگاه با ویژگی ها و نحوه استفاده از هرکدام از این ارکان به صورت اجمالی آشنا خواهید شد.

۶- ایده پردازی برای فیلم به روش بارش فکری محسن مشرقی: یکی از مهمترین نیازهای فیلمسازان استفاده از الگوهای ایده پردازی برای پرداختی خلاقانه، متفاوت و سریع به یک موضوع است. شیوه بارش فکری یکی از پرکاربردترین این الگوهاست. در این کارگاه پس از بحثی مقدماتی بر مفهوم ایده در فیلم، به صورت عملی و کارگاهی شیوه ایده پردازی به روش بارش فکری مورد تمرین قرار می گیرد.

۷- آشنایی با انواع برشهای تدوینی محسن آقایی: پرکاربردترین ابزار انتقال تصویر در تدوین «برش» است. از همین رو برای انجام یک تدوین موفق، مهمترین و مقدماتی ترین توانمندی یک تدوینگر بایست آشنایی با انواع برشهای تدوینی باشد. در این کارگاه ها با ذکر مثال، تعدادی از پرکاربردترین برشهای سینمایی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

در جدول زیر زمان بندی برگزاری هر یک از کارگاه ها آورده شده است. هر یک از کارگاه ها ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار می شود:

کارگاه های آموزش فیلمسازی جشنواره عمار

بر اساس این گزارش متقاضیان برای ثبت نام نهایتا تا انتهای روز اداری نهم دی ماه می توانند اطلاعات خود را شامل نام، نام خانوادگی، سال تولد و شهر محل سکونت به همراه کد پیگیری واریز مبلغ به شماره کارت ۶۱۰۴۳۳۷۹۳۵۴۰۸۶۴۹ به نام موسسه مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی به شماره پیامک ۳۰۰۰۴۵۵۰ ارسال نمایند.

گفتنی است مبلغ ثبت نام برای شهرستانیها (با توجه به فراهم کردن شرایط تغذیه و اسکان) ۱۰۰۰۰۰ تومان بوده و برای تهرانیها (با توجه به فراهم کردن شرایط تغذیه) ۵۰۰۰۰ تومان می باشد. علاوه بر این کارگاه ها، نشستها و کلاسهای تخصصی دیگری نیز در ساعات دیگر جشنواره در سینما فلسطین برقرار است که امکان حضور در این کارگاه ها به صورت رایگان برای شرکت کنندگان فراهم است. همچنین در انتهای دوره به اعضای شرکت کننده در کارگاه های تخصصی «گواهی حضور» در کارگاه اعطا می شود. هفتمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار، از ۸ تا ۱۷ دی ماه همزمان در سینما فلسطین تهران و سراسر کشور برگزار می شود.

1+نظری ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*