سیر تکنیک‌های تصویربرداری‌ دیجیتال

تکنیک های تصویربرداری | درس سی و دوم: HDTV ،DV ،HDV

در درس سی و یکم از سیر «تکنیک های تصویربرداری » با فرمت‌های HDTV ،DV ،HDV و مقایسه آنها با یکدیگر آشنا شوید.

HDTV – High Definition Television سرآغاز تبدیل سیستم‌های تلویزیون از حالت سنتی آنالوگ به سیستم‌ پیشرفته دیجیتال بود. HDTV در اصل فرمتی با کیفیت بالا برای سیستم‌های تلویزیونی است. این فرمت از ابعاد ۱۰۸۰×۱۹۲۰ استفاده می‌کند و نسبت ارتفاع و عرض آن ۱۶:۹ می‌باشد.

Logo_HDTV

لوگوی مربوط به HDTV

در سینما این نسبت را با  ۱:۱.۷۸ بیان می‌کنند. این نسبت تفاوت اندکی با استاندارد تصاویر پرده پهن آمریکایی، یعنی ۱:۱.۸۵ دارد. این فرمت هم به صورت اینترلیس و هم به صورت پروگرسیو استفاده می‌شود.

HDTV-Resolutions_Full

مشخصات معمول یک تلویزیون FullHD

tv1

مقایسه دو کیفیت HDTV و PAL

DV:

DV به معنی دیجیتال ویدئو (Digital Video)، قادر به ضبط تصاویر با کیفیت خیلی خوب بر روی یک نوار ضبط کوچک است. این فرمت که در اواسط دهه ۹۰ معرفی شد، جهشی بزرگ در صنعت چند رسانه‌ای به وجود آورد. این تکنولوژی این فرصت را فراهم کرد که فیلم‌سازان با هزینه‌ای پایین به تصویربرداری و تدوین کارهایی بپردازند که در تصویربرداری آنالوگ حتی با هزینه فراوان هم امکان آن وجود نداشت. وضوح این فرمت حدود ۵۰۰ خط در ارتفاع یا به عبارت دیگر ابعاد این تصویر، SD است.

220px-Dv_mark

لوگوی DV

علاوه بر پایین آوردن هزینه، امکان دیگری که این فرمت در اختیار کاربران قرار داده استفاده از «Fire Wire» است. «Fire Wire» نوعی کابل است که امکان ارتباط دوطرفه و مستقیم بین دستگاه‌های DV را فراهم می‌کند. مثلا برای اتصال یک دوربین به یک دستگاه تدوین می‌توان از یک کابل Fire Wire استفاده کرد که خود به تنهایی جایگزین کابل‌های ارسال صدا، تصویر و کنترل‌ دستگاه است.

4-pin (left) and 6-pin (right) IEEE 1394 (FireWire) cables.

کابل Fire Wire

کُدِک مورد استفاده در این فرمت که به علت نرخ داده Mb/s 25 به DV25 نیز معروف است، از فشرده‌سازی ۵:۱ و نمونه‌رنگ ۴:۲:۰ برای PAL و ۴:۱:۱ برای NTSC استفاده می‌کند. نوع کیفیت تصاویر این فرمت با توجه به دوربینی که آن را ضبط کرده می‌تواند بسیار خوب باشد. البته به علت نمونه‌رنگ پایین این تصاویر، استفاده از این فرمت برای قرار دادن جلوه‌های ویژه توصیه نمی‌شود.

video-edit-firewire

محل اتصال Fire Wire به دوربین

HDV:

HDV را می‌توان نسخه مشابه DV در دنیای HD دانست. این فرمت نیز بر روی همان کاست miniDV ضبط می‌شود و سیگنال‌های ضبط شده را می‌توان با Fire Wire انتقال داد. این فشرده‌سازیِ فراوان، برای این فرمت توسط کُدِک MPEG_2 انجام می‌پذیرد.

882

نوار miniDV در کنار نوار VHS

نمونه‌برداری رنگ این فرمت نیز مشابه با فرمت DV 4:2:0 یا ۴:۱:۱ است. خانواده فرمت HDV به ۲ دسته تقسیم می‌شود:

۱. HDV که توسط شرکت JVC با نام pro HD معرفی شد. این فرمت دارای ابعاد ۷۲۰×۱۲۸۰ و نوع ضبط Progressive است که به طور خلاصه به این قالب ۷۲۰p نیز گفته می‌شود. این فرمت قابلیت ضبط با سرعت ۲۵، ۳۰، ۵۰ و ۶۰ فریم در ثانیه را دارد. همچنین برای کارهایی که می‌خواهد به فیلم (نگاتیو) تبدیل شود سرعت ۲۴ فریم بر ثانیه نیز در نظر گرفته شده است. این فرمت از GOP 6 فریم، نسبت فشرده‌سازی ۱۷:۱ و نرخ داده ۱۹.۷ Mb/s استفاده می کند.

HDV .2 که توسط شرکت سونی معرفی شد و توسط شرکت Canon نیز مورد استفاده قرار گرفت. قالب این فرمت ۱۰۸۰×۱۴۴۰ و نوع ضبط آن interlaced است که به آن ۱۰۸۰i نیز می‌گویند. البته با اکثر دوربین‌های سونی و کانن می‌توان به صورت پروگرسیو نیز تصویربرداری کرد. سرعت ضبط مشابه با فرمت pro HD یعنی ۲۴، ۲۵، ۳۰، ۵۰ و ۶۰ فریم بر ثانیه است. این فرمت از GOP 12 تا ۱۵ فریم، نسبت فشرده‌سازی ۲۲:۱ و نرخ داده ۲۵ Mb/s استفاده می‌کند.

Panasonic-dv-recorder

دستگاه پخش نوارهای DV

اکثر دوربین‌هایی که با فرمت ‌HDV تصویر را ضبط می‌کنند، قابلیت ضبط با فرمت استاندارد ۴۸۰ یا  ۵۷۶ خط را (چه به صورت اینترلیس و چه به صورت پروگرسیو) دارا می‌باشند. این دوربین‌ها با استفاده از Downconverting قالب HDV را به قالب DV تبدیل می‌کنند.

DV

مقایسه کاست های DV، DVCPRO و MiniD

62900673_640

نویسنده: علی قاسم زاده


درس‌های قبلی از این سیر:

تکنیک های تصویربرداری | درس سی و یکم: فرمت های HD و بالاتر از آن

تکنیک‌های تصویربرداری | درس سی ام:‌ سرعت تصویربرداری

تکنیک‌های تصویربرداری | درس بیست و نهم: فرمت های ویدئویی و فرمت SD

 

0نظری ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*