سیر تکنیک‌های تصویربرداری‌ دیجیتال

تکنیک‌های تصویربرداری | درس بیست و یکم: رنگ‌ها در سیستمهای دیجیتال

کامپیوتر تصویر را با تولید و بازسازی سیگنال‌های RGB‌ نمایش می‌دهد. در این فرآیند، اطلاعات مربوط به سه رنگِ قرمز، آبی و سبز در سه مسیر مختلف پردازش می‌شود و در نهایت با ترکیب آن‌ها تصویر به وجود می‌آید.

در ادامه مباحث مربوط به سیستمهای تصویربرداری دیجیتال و پس از آشنایی با دو مفهوم بیت و بیت-ریت، در این درس با انواع رنگها در سیستمهای تصویربرداری دیجیتال و با مفهوم رنگ‌های component ،RGB ،composite آشنا می شویم.

کامپیوتر تصویر را با تولید و بازسازی سیگنال‌های RGB‌ نمایش می‌دهد. در این فرآیند، اطلاعات مربوط به سه رنگِ قرمز، آبی و سبز در سه مسیر مختلف پردازش می‌شود و در نهایت با ترکیب آن‌ها تصویر به وجود می‌آید. این روش در دوربین‌های دیجیتال عکس‌برداری و تصویربرداری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

rgb1

تصویر ۱- رنگهای اصلی و رنگهای مکمل

در سیستم‌های آنالوگ این موضوع متفاوت است. این تفاوت به زمانی بر می‌گردد که هنوز تصاویر ضبط شده سیاه و سفید بودند. نمایشگرهای سیاه‌و‌سفید تنها شامل یک سیگنال روشنایی می‌باشند که «Luminance» نام دارد. «Luminance» به معنی «شدت نور ساطع شده از سطح بر واحد سطح در جهت مشخص» است.

black-and-white-tv

وقتی رنگ وارد سیستم پخش آنالوگ شد، دو سیگنال به این سیگنال اضافه شد که به آن‌ها «Chrominance» گفته می‌شود و مجموعاٌ سیستم «Composite» را به وجود آوردند. «Chrominance» به معنی «تفاوت رنگ بین یک رنگ داده شده در تصویر تلویزیونی و رنگ استاندارد آن در روشنایی برابر» می‌باشد.

composite-video-cable

تصویر ۲- کابل انتقال دهنده سیستم Composite

در سیستم کامپوزیت سیگنال تصویر که شامل رنگ‌ها  و روشنایی آن‌ها است از طریق یک کابل (معمولاً با سر زرد رنگ) انتقال پیدا می‌کند و صدا توسط دو کابل دیگر (سیگنال صدای راست و چپ که معمولاً با رنگ‌های سفید و قرمز مشخص می‌شوند) منتقل می‌شود.

untitled3

تصویر ۳- ورودی صدا و تصویر در سیستم Composite      کابل انتقال دهنده تصویر و صدا در سیستم Composit

از طریق «encoding» می‌توان سیگنال‌های صدا و تصویر را به همراه سیگنال‌های هماهنگ‌سازی جمع، و در قالب یک سیگنال انتقال داد. این کار سبب سهولت در ضبط و پخش می‌شود، ولی در مقابل کیفیت تصویر را کاهش می‌دهد. از سیستم Composite معمولاً در تلویزیون‌ها و ویدئو‌های آنالوگ استفاده می‌شود.

سیستم‌های پیشرفته‌تر از روش دیگری برای انتقال تصویر استفاده می‌کنند. در این روش سیگنال‌ «Luminance» و دو سیگنال «Chrominance» از طریق ۳ کابل‌ جداگانه، انتقال پیدا می‌کنند. به این سیستم انتقال تصویر «‌Component» می‌گویند. با استفاده از این سیستم که به همراه دو کابل صدا، در مجموع دارای ۵ کابل ‌است، می‌توان تصاویر دیجیتال و آنالوگِ با کیفیت بالا را، بدون کاهش کیفیت به سیستم پخش انتقال داد. این سیستم با نام «RGB Component Video» نیز شناخته می‌شود که به اختصار آن را RGB می‌نامند.

untitl3

تصویر ۴

پنج کابل انتقال دهنده تصویر و صدا                        سه کابل انتقال دهنده تصویر

در سیستم Component                                     در سیستم Component  

روش جدیدتری که امروزه برای انتقال تصاویر با کیفیت بالا به کار گرفته می‌شود، استفاده از کابل HDMI است که قابلیت انتقال همه‌ی سیگنال‌های مورد نظر را بدون کاهش کیفیت دارد. در بخش کابل‌ها به بررسی خصوصیات این کابل می‌پردازیم.

نویسنده: علی قاسم زاده


درس‌های قبلی از این سیر:

+ تکنیک‌های تصویربرداری | درس بیستم: بیت و بیت-ریت

+ تکنیک‌های تصویربرداری | درس نوزدهم: پیکسل

+ تکنیک‌های تصویربرداری | درس هجدهم: سنسور CCD و CMOS

 

 

1+نظری ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*