با بررسی فیلم فارنهایت 451 در شبکه امید صورت گرفت

برنامه یه حبه نقد | قسمت اول: تفاوت تماشای فیلم و خواندن کتاب + فیلم

نخستین قسمت از برنامه تلویزیونی یه حبه نقد، جمعه 9 مهر ماه از شبکه امید پخش شد. در این برنامه که به نقد فیلم برای نوجوانان اختصاص دارد قرار است هر قسمت مباحثی در راستای ارتقای تفکر انتقادی و سواد بصری نوجوانان مطرح شود.

به گزارش مدرسه آینه، نخستین قسمت از برنامه تلویزیونی یه حبه نقد، جمعه ۹ مهر ماه از شبکه تلویزیونی تازه تاسیس امید پخش شد. در این برنامه که به نقد فیلم برای نوجوانان اختصاص دارد قرار است هر قسمت به بهانه نقد یک اثر سینمایی ایرانی یا خارجی، مباحثی در راستای ارتقای تفکر انتقادی و سواد بصری نوجوانان مطرح شود.

بر اساس این گزارش، نخستین قسمت از این برنامه که ویژه نوجوانان پسر بود، فیلم «فارنهایت ۴۵۱[۱]» بهانه گفتگو قرار گرفت. در اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی و پس از فراگیر شدن تلویزیون در جامعه امریکا، یک نویسنده و اندیشمند امریکایی به نام «ری برد بری[۲]» رمانی علمی تخیلی می نویسد با عنوان «فارنهایت ۴۵۱» که در آن تاثیرات گرایش به تلویزیون بر آینده جامعه امریکا را به تصویر می کشد. این رمان که در نظرسنجی سایتهای معتبر حوزه رمان، جزء ۸ کتاب تاثیرگذار تاریخ قلمداد می شود در سال ۱۹۶۶ توسط «فرانسیس تروفو[۳]»، فیلمساز فقید فرانسوی به رشته تصویر در می آید.

فارنهایت 451

خلاصه داستان فیلم فارنهایت ۴۵۱ از این قرار است: «مونتاگ آتش نشانی است که در آینده ای نه چندان دور زندگی می کند، در این جامعه بزرگترین جرم کتاب خواندن است و هرجا آتش نشان ها از وجود کتاب مطلع شوند به آنجا رفته و کتابها را سوزانده و صاحبان آن را دستگیر و زندانی می کنند. در این جامعه یا همه مشغول کارهای روزمره هستند و یا مشغول سرگرم شدن از طریق تلویزیون. تا اینکه مونتاگ با دختری آشنا می شود که نگاهی متفاوت به دنیا دارد و مونتاگ را وارد دنیای کتابها می کند.» بخش معرفی فیلم فارنهایت ۴۵۱ در برنامه یه حبه نقد در ادامه آمده است.

فیلم ۱- معرفی فیلم و کتاب فارنهایت ۴۵۱

در قسمت نخست برنامه یه حبه نقد، به بهانه گفتگو راجع به این فیلم، بحثهایی پیرامون تفاوت سینما و تلویزیون،تفاوت تماشای فیلم و خواندن کتاب، تفاوت ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه در مواجهه با پیامهای رسانه ای، مخاطب فعال و مخاطب منفعل و نحوه مواجهه با عناصر زیبایی شناسی در یک پیام بصری مورد بحث و گفتگو میان نوجوانان حاضر در برنامه و مجری-کارشناس، محمدصادق باطنی صورت می گیرد که شما می توانید ویدیوی کامل قسمت اول به همراه ویدیوهای گزیده این برنامه را در ادامه مشاهده کنید.

برنامه یه حبه نقد هر هفته جمعه ها ساعت ۱۷ و تکرار آن شنبه ها ساعت ۱۱ از شبکه امید پخش می شود. برای دریافت این شبکه تازه تاسیس بایست شبکه های خود را مجددا جستجو نمایید. برنامه هفته بعد با حضور نوجوانان دختر و با محوریت نقد فیلم سینمایی هیوگو (Hugo) به بررسی ماهیت سحرانگیز سینما می پردازد. شما می توانید از طریق سایت و کانال مدرسه آینه هر هفته از وقایع پیرامون این برنامه و ویدیوهای حاشیه ای و مطالب مرتبط با هر قسمت استفاده کنید.

فیلم ۲- تفاوت سینما و تلویزیون

فیلم ۳- تفاوت تماشای فیلم و خواندن کتاب

فیلم ۴- ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه در درک پیامهای رسانه ای

 

فیلم ۵- نقد فیلم فارنهایت ۴۵۱، بخش ۱: تعریف داستان فیلم

فیلم ۶- نقد فیلم فارنهایت ۴۵۱، بخش ۲: تحلیل تیتراژ فیلم

 

فیلم ۷- نقد فیلم فارنهایت ۴۵۱، بخش ۳: تحلیل سکانس اول فیلم

فیلم ۸- نقد فیلم فارنهایت ۴۵۱، بخش ۴: جمع بندی برنامه

فیلم ۹- فیلم کامل قسمت اول برنامه یه حبه نقد

اخبار مرتبط:

+ نقد فیلم نوجوان در برنامه «یه حبه نقد» از ۹ مهر در شبکه امید


[۱] Fahrenheit 451

[۲] Ray Bradbury

[۳] François Truffaut

0نظری ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

  • abdi

    سلام.خسته نباشین. با تشکر از سایت خوبتون. ترم قبل پاور درسا زودتر روی سایتقرار میگرفت. اما این چند هفته من فقط تونستم فیلم بزارم.ممنون میشم اگر فایل پاور زودتر بزارین.