سیری بر اصطلاحات کاربردی سینما

اصطلاحات کاربردی سینمایی | درس هفتم: حرف ح

پس از انتشار درس ششم از سیر جدید «اصطلاحات رایج سینمایی» ، امروز در درس هفتم از این سیر به معرفی لغات رایج سینمایی با حرف «ح» می پردازیم.

حالت کانونی عمیق (Deep Focus) 

سبکی در فیلم‌برداری که عمق میدان نسبتاً وسیعی دارد و در آن تمام سطوح تصویر، پیش‌زمینه، میان‌زمینه و پس‌زمینه در حالت کانونی و واضح هستند. این روش در مقابل روش کانونی سطحی است که در آن فقط بر سطحی که ماجرا در آن رخ می‌دهد تأکید می‌شود و پشت و حتی جلوی تصویر ناواضح است.

۱۲

حداکثر کانونی (harden) 

کانونی کردن عدسی به نهایت میزان ممکن.

حرکت (Action)  

این واژه چند معنی را با خود دارد:

۱- دستور شروع بازی که از سوی کارگردان و پس از آگاهی از آمادگی فیلم‌بردار و صدابردار صادر می‌شود تا بازیگران بازی خود را آغاز کنند.
۲- کنش‌ها و رفتارهای بازیگران در طول صحنه و در واقع آنچه شخصیت‌ها در طول صحنه انجام می‌دهند.

۳- ماجرایی کلی که در هر صحنه یا سکانس رخ می‌دهد.

حرکت به جلو (push in) 

اصطلاحی که برای نزدیک کردن دوربین به سوژه به‌کار می‌رود.

حرکت به‌سوی دوربین  (Camera Leading)  

نمایی است که در آن بازیگر به‌سوی دوربین حرکت می‌کند، در این حالت دوربین هم با سرعتی برابر سرعت بازیگر عقب می‌نشیند تا به‌این‌ترتیب فاصله بین آن‌ها حفظ شود.

حرکت ترکیبی (combined move, compound move) 

حرکت همزمان دوربین و بازیگر را می‌گویند. به‌عنوان‌مثال نمای تعقیبی (تراکینگ) از بازیگری که او هم در حال حرکت است، یک حرکت ترکیبی به شمار می‌رود.

حرکت تند، فست موشن  (Fast Motion) 

حرکتی که روی پرده سریع‌تر از حالت واقعی به نظر می‌آید. وقتی دوربین با سرعتی کمتر از سرعت متعارف از رخدادی فیلم‌برداری کند و بعد آن فیلم با سرعت معمولی به نمایش درآید، روی پرده تصاویر با حرکت تند مشاهده می‌شوند. در فیلم‌های کمدی سینمای صامت، این تمهید برای خلق صحنه‌های خنده‌دار بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت.

حرکت در امتداد خط فرضی (crossing the line, crossing the imaginary line)  

حرکت دوربین در امتداد خط فرضی بین دو یا چند بازگیر به‌نحوی‌که موجب پرت شدن حواس تماشاگر نشود. اگر در تدوین نماها از مواضع مختلفی به هم پیوند بخورند تصویر مغشوش و بدون تداومی حاصل می‌شود.

۳

حرکت دوار (rotary movment) 

حرکتی که در مرحله چاپ و یا به‌وسیله نرم‌افزارهای رایانه‌ای ایجاد می‌شود و در آن تمام تصویر شروع به چرخشی دایره‌ای می‌کند. از این نوع حرکت برای نشان دادن روزنامه­ها در فیلم­های دهه چهل استفاده زیادی می­شد اما امروزه کمتر به‌کار می­رود.

حرکت کند  (Slow Motion) 

حرکتی که کندتر و آهسته‌تر از حالت معمولی بر پرده ظاهر شود. برای دستیابی به این نوع حرکت، صحنه موردنظر را با سرعتی بیش از سرعت معمولی، یعنی ۲۴ قاب در ثانیه، فیلم‌برداری می‌کنند و سپس با سرعت ۲۴ قاب در ثانیه به نمایش درمی‌آورند. این نوع حرکت، معمولاً برای ایجاد تأثیری جدی و پراحساس به‌کار می‌آید و در خلق حال و هوای نوستالژیک مفید است. همچنین درصحنه‌های خشن از این تمهید استفاده می‌شود تا ضرب خشونت آن‌ها را بگیرد.

حرکت معکوس (reverse motion, reverse action)  

حرکت فیلم در خلاف جهت حرکتی که در اصل فیلم‌برداری شده است. این نوع حرکت یا به‌وسیله دوربین‌های مخصوص، یا به‌وسیله چاپگر اپتیک و یا با استفاده از نرم‌افزارهای رایانه‌ای ایجاد می­شود.

حرکت موجه دوربین (justified camera movment)

حرکت­های دوربین به دلایل خاص که در تقابل با حرکت­های بی‌دلیل دوربین که صرفاً برای تغییر چشم‌انداز صورت می‌گیرد، قرار دارد.

حساسیت فیلم (film speed)  

عبارتی کلی که به معنای حساسیت امولسیون فیلم نسبت به نور است. باوجود جایگزینی حس‌گرهای الکتریکی به‌جای نگاتیو در دوربین‌های دیجیتالی معیار محاسبه حساسیت همچنان همان معیار محاسبه حساسیت امولسیون نگاتیو است که با واحدهای ISO یا ASA بیان می‌شود.

حضور آنی، خروج آنی (bunp in, bump out) 

به‌ظاهر شدن یا خارج شدن ناگهانی شی‌ء یا شخصی از قاب می‌گویند.

حق امتیاز (Copyright) 

حق قانونی و انحصاری هر هنرمند یا گروهی از هنرمندان، برای کنترل و نظارت بر استفاده از هر اثر ادبی، موسیقیایی، سینمایی یا هنری دیگر در دوره زمانی محدود و مشخص. در مورد فیلم‌ها معمولاً آن‌ها به نام تهیه‌کننده یا تهیه‌کنندگانشان ثبت می­شوند. گاهی بخش‌هایی از آن‌ها برای مثال، تصنیف‌ها به نام سازنده‌شان نیز ثبت می‌شوند. هرگونه استفاده از یک اثر منوط به اجازه کتبی از صاحب حق امتیاز است.

۱۱۵۰۴۰۸۰-vector-pure-copyright-stamp

حلقه تنظیم وضوح (focus ring, focus band) 

بخش دوار عدسی که تنظیم‌کننده حالت کانونی عدسی است و روی آن فاصله میان عدسی و سوژه مشخص‌شده است.

Focus Ring

حقه اپتیک، جلوه مکانیکی، بدل‌کاری (gag) 

۱. جلوه‌ای خاص در فیلم‌برداری از جلوه‌های ویژه که با حقه‌ای اپتیکی همراه است. به‌عنوان‌مثال ایجاد دود یا شعله‌های آتش به مدد نقاشی متحرک.
۲. هر نوع جلوه مکانیکی درصحنه مانند انفجار وسایل نقلیه
۳. بدل‌کاری به‌جای هنرپیشه‌های اصلی توسط بدل‌کاران

نویسنده: قاسم اکبری


درس‌های قبلی از این سیر:

+اصطلاحات کاربردی سینمایی | درس ششم: حرف چ

+اصطلاحات کاربردی سینمایی | درس پنجم: حرف ج

+اصطلاحات کاربردی سینمایی | درس چهارم: حرف ت

 

1+نظری ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*