سیری بر اصطلاحات کاربردی سینما

اصطلاحات کاربردی سینمایی | درس ششم: حرف چ

در درس ششم از سیر «اصطلاحات رایج سینمایی» مدرسه هنر و رسانه آینه، با لغات سینمایی کاربردی حرف «چ» آشنا شوید.

پس از انتشار درس پنجم از سیر جدید «اصطلاحات رایج سینمایی» مدرسه هنر و رسانه آینه، امروز در درس ششم از این سیر به معرفی لغات رایج سینمایی با حرف «چ» می پردازیم.

چشمی (eyepiece) 

بخشی از نمایاب دوربین که در آن عدسی‌ای کار گذاشته‌شده و از خلال آن فیلم‌بردار قبل و طی فیلم‌برداری به صحنه می‌نگرد.

_۱_Skywatcher-Super-Plossl-Eyepieces

viewfinder01

چشمک‌زن (flicker) 

پدیدار شدن نور مرتعش و بی‌ثبات در پرده نمایش. علت آن افزایش فاصله نوسان میان تاریکی و روشنایی است به‌نحوی‌که چشم انسان بتواند آن را تشخیص دهد. به‌عنوان مثال در تصویربرداری از صفحات مانیتور CRT اغلب این اتفاق روی می‌دهد. راه برطرف کردن آن استفاده از نوسان (فرکانس) مناسب است تا فاصله میان روشنایی و تاریکی، با چشم انسان مطابقت یابد و تصویر به‌صورت پیوسته دیده شود.

۱۲

چراغ فرمان (Cue Light) 

چراغ کوچکی بیرون از دید دوربین که وقتی روشن می‌شود، به‌منزله آن است که بازیگر باید جملات مورد نظر را بگوید یا کاری را که باید انجام دهد. این چراغ برای کسانی که گفتار روی فیلم را ضبط می‌کنند هم مفید است.

Abbey_Road_light_1332429640_crop_550x367

چراغ کوچک لکه‌ای، بچه لامپ (baby spot,baby) 

چراغ کوچک لکه­ای با لامپ ۱۰۰۰ واتی که معمولاً برای فیلم‌برداری نماهای درشت، نماهای زاویه‌ای و موارد خاص مشابه به‌کار می‌آید. این دسته چراغ­ها با لامپ­های ۷۵۰ وات و کمتر را بچه لامپ نیز می‌نامند. پرکاربردترین این نوع چراغ­ها در ایران چراغ­های ۸۰۰ هستند که معمولاً به‌عنوان نور اصلی استفاده می‌شوند.

۳۴

چراغ مخروطی (cone) 

چراغی مخروطی شکل که اشعه‌های نور را به‌صورت باریکه‌های پهن ساطع می‌کند و نوری کلی و ملایم ارائه می­دهد.

۶۵

چراغ نورپاش، فلاد (floodinght,flood, floodlamp) 

منبع نوری که نور عریض، پخش‌شده و ملایمی می‌تاباند و روی نقطه خاصی هم تمرکز ندارد. این چراغ معمولاً به‌عنوان نور عمومی استفاده می‌شود.

۷۸

چرخش افقی ۳۶۰ درجه (circular pan,360-degree pan) 

نمایی با چرخش افقی دوربین که در آن دوربین حول محور ثابتی به‌اندازه ۳۶۰ درجه یا یک دایره کامل می­چرخد. از بهترین کاربردهای این حرکت در فیلم ساعت گرگ‌ومیش (۱۹۶۸) در صحنه‌ی میهمانی است که برای نشان دادن چهره میهمانان استفاده ‌شده است.

circular-rail

چگالی (density) 

۱- میزان کدر یا تیره بودن تصویر فیلم و نیز توانایی فیلم در متوقف کردن بازتاب فیلم را گویند. چگالی به امولسیون، عدسی، نور، مدت‌زمان نوردهی و خود فرایند ظهور وابسته است.

۲- این عبارت به معنای مقدار اطلاعات موجود در هر تصویر و تعداد عناصری که در کنار یکدیگر تصویر را می‌سازند نیز به‌کار می‌رود.

چهره بی‌احساس (Deadpan) 

 صورت بازیگر درحالی‌که هیچ احساس خاصی را بیان نمی‌کند. مثلاً مانند چهره باستر کیتون (Buster Keaton)، یکی از مهم‌ترین کمدین‌های دوران صامت سینما که حتی به‌ صورت سنگی معروف بود.

۹

۱۰

چند تصویری (multi-image, multiple-image) 

نوعی ترکیب‌بندی تصویری که در آن هر قاب از چند تصویر جداگانه، مشابه یا غیرمشابه، به‌نحوی‌که بر هم نیفتاده باشند، تشکیل می‌شود. این نوع تصویر یا به‌وسیله عدسی­ها و منشورهای مخصوص و یا پس از فیلم‌برداری در مرحله چاپ و یا با استفاده از نرم ­افزارهای رایانه‌ای ایجاد می­ شود.

۱۷۸۶۴۰۳۹

چند دوربینی (multicam, multi-camera) 

فیلم‌برداری صحنه­ای با چند دوربین همزمان. این تکنیک امکان استفاده از دوربین­هایی با عدسی­های متفاوت و فیلم‌برداری یک رویداد از زوایای مختلف را فراهم می‌آورد که در نتیجه در مرحله تدوین انتخاب­های بیشتری برای استفاده وجود دارد. این شیوه بیشتر در برنامه‌ها و سریال­های تلویزیونی کاربرد دارد و اغلب فیلم‌برداران سینمایی ترجیح می‌دهند هر صحنه را به طور جداگانه نورپردازی کنند. بااین‌وجود در بسیاری از صحنه­هایی که امکان تکرار وجود ندارد (مانند انفجار‌ت، مسابقه بوکس و…) از این تکنیک استفاده می­شود.

Elvis

چندرسانه‌ای (multimedia) 

به ‌طور کلی به هر نوع نمایشی (تئاتر، نمایشگاه و…) که در آن از چند رسانه دیداری و شنیداری مختلف مانند اجرای موسیقی، نمایش فیلم و … استفاده ­شود چندرسانه­ای می‌گویند.

چند نوردهی (multiple exposure) 

روی‌هم انداختن چند تصویر روی یک فیلم که درگذشته به مدد نوردهی چندباره روی نگاتیو انجام می‌پذیرفت و امروزه توسط نرم­افزارهای تدوین صورت می‌گیرد. از این تکنیک برهم­نمایی برای نشان دادن گذر زمان، نمایش رخدادهایی در طول مدتی خاص، یا نمایش چند رویداد همزمان استفاده می­شود.

Russian Blue cat Suzie leaping towards us, 3 images۱۲

چند پرده ­ای (multi screen, multiple screen) 

نمایش فیلم با چند (معمولاً سه) دستگاه نمایش روی سه یا چند یا یک پرده بسیار بزرگ. این روش اولین بار در ۱۹۰۰ در نمایشگاه پاریس برای نمایش فیلم روی پرده‌ای که دورتادور تماشاگران را در برمی‌گرفت استفاده شد. از دیگر کاربردهای مشهور آن نمایش فیلم ناپلئون به روایت آبل گانس (۱۹۲۷) بود. مشکل متداول در روش چند پرده­ای، به هم متصل کردن تصاویر مختلف برای ارائه یک تصویر بود که در روش سینه­راما این کار با محو کردن جناح­های تصویر انجام می­شد. شرکت­های صنعتی، نمایشگاه­ها و تفریحگاه­ها کماکان از روش چند پرده‌ای استفاده می‌کنند.۱۵

نویسنده: قاسم اکبری


درس‌های قبلی از این سیر:

+اصطلاحات کاربردی سینمایی | درس پنجم: حرف ج

+اصطلاحات کاربردی سینمایی | درس چهارم: حرف ت

+اصطلاحات کاربردی سینمایی | درس سوم: حرف پ

 

0نظری ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*