سیری بر اصطلاحات کاربردی سینما

اصطلاحات کاربردی سینمایی | درس سوم: حرف پ

پس از انتشار درس دوم از سیر جدید «اصطلاحات کاربردی سینمایی» امروز در درس سوم از این سیر به معرفی لغات رایج سینمایی با حرف «پ» می پردازیم.

پس از انتشار درس دوم از سیر جدید «اصطلاحات کاربردی سینمایی» امروز در درس سوم از این سیر به معرفی لغات رایج سینمایی با حرف «پ» می پردازیم.

پارودی (Parody)

پارودی که در فارسی به آن هجو نیز می‌گویند، در اصل کلمه‌ای یونانی است به معنی تقلید آواز و در اصطلاح به معنی تقلید کلمات، سبک، ایده‌ها، لحن و افکار مؤلف است؛ به‌نحوی‌که تمسخرآمیز به نظر برسد. این هدف با مبالغه برخی جنبه‌ها و تقریباً پیروی از روش کاریکاتوریست‌ها حاصل می‌شود. پارودی در سینما با روی کار آمدن نظریات پست‌مدرن مطرح شد و اغلب به فیلم‌هایی اطلاق گردید که قواعد یک ژانر را بهم ریخته و با آن شوخی می‌کردند و به ‌نوعی به پایان رسیدن دوره آن ژانر خاص را اعلام می‌کردند. فیلم‌هایی مانند «مرد مرده‌» اثر «جیم جار موش» یا رقصنده در تاریکی اثر فون تریه را می‌توان نمونه‌ای از این نوع فیلم‌ها به شمار آورد.

رقصنده در تاریکی

dead-man-1995

پاناگلاید (Panaglide) 

نوعی استدیکم که امکان حرکت توامان دوربین و فیلم‌بردار را فراهم می‌آورد. این وسیله از جلیقه‌ای که توسط فیلم‌بردار پوشیده می‌شود و بازوی متحرکی که دوربین را به بدن متصل نگه می‌دارد تشکیل‌شده است. کاربرد اصلی این وسیله برای فیلم‌برداری نماهایی است که در آن فیلم‌بردار در حال حرکت است اما تصویر قرار است آرام و بدون لرزش باشد. سکانس‌هایی از فیلم‌های مشهور تاریخ سینما با این وسیله فیلم‌برداری شده‌اند مانند هالووین، رفقای خوب، گوست باستر و ماتریکس.

15

سر صحنه فیلم گوست باستر در سال ۱۹۸۴

2

سر صحنه فیلم هالووین در سال ۱۹۷۸

1

پخش‌کننده (Diffuser)

این صفحه برای پخش کردن نور در محیط استفاده می‌شود. با قرار دادن آن جلوی چراغ نه‌تنها نور را ملایم بلکه آن را در شعاع بیشتری پخش می‌کنند.

FS7CKPKGF5VAM2Z.LARGE

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

پرده آبی (Blue Screen)

پرده آبی تکنیکی در جلوه‌های ویژه است که در آن بازیگران در مقابل پرده بزرگ آبی یا سبزرنگی به ایفای نقش می‌پردازند و پس از پایان فیلم‌برداری زمینه‌ی دلخواه بجای رنگ پرده به صحنه اضافه می‌شود. این روش همچنین در فیلم‌هایی که در آن‌ها از ماکت استفاده می‌شود نیز کاربرد دارد مانند صحنه نبرد سفینه‌ها در فیلم جنگ ستارگان.

3

5

4

6

پرکنتراست، پرتضاد (High Contrast)  

تضاد شدید در تصویر ، میان مناطق تاریک و روشن و بدون وجود حالت‌های بینابینی. چنین نورپردازی می‌تواند جلوه‌ای قدرتمند و بانفوذ خلق کند.

پریسکوپ (Periscope)

دستگاهی که به دوربین متصل است و به مدد آن نماهای بسیار سربالا، بالای نقطه دید، زوایای عجیب‌ و غریب، جلوه‌های ویژه و ماکتی را فیلم‌برداری می‌کنند.

87

پس‌زمینه (Background)

۱- آرایه صحنه و فضای عمومی واقع در پشت تصویر یا پیش‌زمینه‌ای که رخدادهای اصلی در آن اتفاق می‌افتند. لازم به ذکر است که درگذشته، به دلیل اینکه عمدتاً فیلم‌ها داخل استودیو ساخته می‌شدند (حتی فضاهای خارجی)، دکورهای پس‌زمینه را دستی می‌ساختند و رنگ می‌زدند ، این مسئله موجب می‌شد ، فضا کمی تصنعی به نظر برسد، اما امروزه معمولاً تا حد ممکن فیلم‌ها را خارج از استودیو می‌سازند و از پس‌زمینه‌های واقعی استفاده می‌کنند.

۲- افکت‌های صوتی و تصویری که به شکل کامل‌کننده برای گویایی و پویایی بیشتر مکان و زمان در یک نما به کار گرفته‌شده باشند. مانند صدای همهمه مردم در پس گفتار شخصیت اصلی یا نمای یک ساعت در پشت سر سوژه.

پس‌تولید (Post Production)

قسمت پایانی فیلم که بعد از اتمام فیلم‌برداری آغاز می‌شود و شامل تدوین، صداگذاری، توزیع و پخش فیلم هست.

پولارایز (قطبی) (Polarizing)

فیلترهایی که برای حذف انعکاس نور از سطوح غیرفلزی همچون شیشه، پلاستیک و آب در هنگام فیلم‌برداری استفاده  می‌گردد. ساختار آن‌ها به شکلی است که نور را تنها از یک زاویه خاص عبور می‌دهند. از این ویژگی می‌توان برای آبی‌تر شدن رنگ آسمان و خالص‌تر شدن رنگ‌ها در تصویر استفاده کرد.

 9

10

11

پلان سکانس، برداشت طولانی (Sequence Shot – Plan- Sequence)   

نمایی که به مدتی نسبتاً طولانی ادامه یابد. اولین فیلم‌های صامت عمدتاً از برداشت‌های طولانی تشکیل می‌شدند (زیرا در آن زمان دوربین فقط یک ناظر ساکن بود)، ولی چیزی نگذشت که قطع از نمایی به نمای دیگر متداول شد. در آغاز ناطق شدن سینما هم چون دوربین باید در یک محفظه بسته ( برای جلوگیری از صدای مزاحم) قرار می‌گرفت و تحرک کمتری داشت، دوباره برداشت‌های بلند مطرح شد. برداشت‌های بلند و بدون کات معمولاً پدیدآورنده احساس کسالت در تماشاگر و نشانگر نوعی عدم تحرک در ماجرای فیلم است، به همین خاطر فیلم‌سازان بااحتیاط به سمت برداشت‌های بلند می‌روند.

پن – افق‌گرد (Pan)

به حرکت دوربین روی محور عمودی(از راست به چپ و بالعکس) گفته می‌شود.

پیش‌تولید (Pre-Production)

مرحله‌ پس از نوشته شدن فیلمنامه و قبل از شروع فیلم‌برداری است که در آن کارهایی مانند انتخاب بازیگر، عوامل، برنامه‌ریزی، فیلم‌برداری، رج زدن فیلم‌نامه، پیدا کردن مکان‌های فیلم‌برداری و … انجام می‌گیرد.

این مرحله بسیار مهم بوده و هرچه کارها در این مرحله دقیق‌تر انجام گیرد، فیلم‌برداری درزمانی کوتاه‌تر و با صرف بودجه کمتری صورت می‌پذیرد.

پیش‌زمینه (Foreground)

به ناحیه‌ای در قسمت جلوی تصویر می‌گویند که اشیا قرارگرفته در آن بدون هیچ‌گونه مانعی قابل ‌رؤیت هستند.

نویسنده: قاسم اکبری


درس‌های قبلی از این سیر:

+اصطلاحات کاربردی سینمایی | درس دوم: حرف ب

اصطلاحات کاربردی سینمایی | درس اول: حرف الف

اصطلاحات کاربردی سینما | درس صفر: چرا یادگیری اصطلاحات سینمایی مهم است؟

0نظری ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*