سیری بر اصطلاحات کاربردی سینما

اصطلاحات کاربردی سینمایی | درس دوم: حرف ب

پس از انتشار درس اول از سیر جدید «اصطلاحات کاربردی سینمایی»، امروز در درس دوم از این سیر به معرفی لغات رایج سینمایی با حرف ب می پردازیم.

پس از انتشار درس اول از سیر جدید «اصطلاحات کاربردی سینمایی»، امروز در درس دوم از این سیر به معرفی لغات رایج سینمایی با حرف ب می پردازیم.

باران ساز (Rain Cluster)  

  مجموعه‌ای از آبپاش‌های آویزان در بالای صحنه که از آن‌ها آب پاشیده می‌شود ، تا در منطقه وسیعی از صحنه ، حالت بارش باران پدید آید.

بازتاب پس‌زمینه (Back Projection)  

روشی که در آن نمای فیلم‌برداری شده‌ای بر روی یک پرده نیمه شفاف تابانده می‌شود، تا از آن بجای پس‌زمینه نمای در حال فیلم‌برداری استفاده گردد. معروف‌ترین کاربرد این تکنیک برای تصویربرداری حرکت اتومبیل در استودیو بوده است که امروزه جای خود را به تکنیک های دیگری مانند پرده سبز داده است.

 این‌گونه نماها نیازمند نورپردازی ویژه‌ای بر روی سوژه مورد نظر است و باید به هر شکل ممکن از تابش نورهای جانبی بر روی پرده شفاف خودداری گردد.

بداهه‌پردازی (Improvise

به اجرایی که بازیگر یا نوازنده بدون وجود متن یا تمرین قبلی انجام می‌دهد بداهه‌پردازی یا بداهه‌نوازی (در موسیقی) گفته می‌شود. در سینما نیز گاهی کارگردان از بازیگر می‌خواهد که بدون در نظر گرفتن فیلم‌نامه و تنها با رجوع به حس خود از موقعیت و شخصیت، صحنه‌ای را به صورت بداهه بازی کند.

بتاکم (Betacam)

   دوربین‌های ویدئویی باکیفیت بالای تولیدی شرکت سونی که تصاویر را بر روی نوارهای بتاکم  یک دوم اینچی ذخیره می‌کرد و بیشتر در تولیدات تلویزیونی و خبری استفاده می‌شد. تاکنون مدل‌های   Betacam SX  در سال ۱۹۸۶ و Digital Betacam در سال ۱۹۹۴ از این محصول تولیدشده است.

بسکت (Basket)

محفظه‌ای است از جنس پلاستیک متخلخل (مانند سبد) که میکروفون در داخل آن قرار می‌گیرد و به عنوان محافظ و نویزگیر در محیط‌های خارجی عمل می‌کند. همچنین بستری برای قرار دادن پوشش ضدآب(Rain coat) بر روی میکروفون است که در صحنه‌های همراه با باد و باران کاربرد دارد.

برداشت (Take)

شروع ضبط تصویر بعد از اعلام حرکت توسط کارگردان تا زمانی که وی دستور اتمام آن را بدهد یک برداشت محسوب می‌گردد. یک برداشت در فرآیند تدوین ممکن است به چندین نما تقسیم گردد بنابراین نباید آن را با تعریف مصطلح نما (plan) که از زمان شروع ضبط تصویر توسط دوربین تا پایان آن را شامل می‌شود، اشتباه کرد.

برش سریع (Fast Cutting)

تکنیکی در تدوین که در آن نماهایی کوتاه(زمان ۳ ثانیه یا کمتر) به سرعت به هم برش می‌خورند و اغلب برای دادن حجم زیادی از اطلاعات در زمان کوتاه، ایجاد هیجان، ترس یا فضای توهمی و ذهنی به کار می‌رود. یکی از بهترین نمونه‌های این تکنیک در فیلم بدو لولا بدو (Run Lola Run (۱۹۹۸ به کارگردانی تام تیکور برای نمایش طوفان ذهنی قهرمان فیلم به‌کار رفته است.

برش مستقیم (Direct Cut)

   برش ناگهانی و بی‌واسطه از صحنه‌ای به صحنه دیگر، بی آنکه تمهیدی انتقال‌دهنده مانند هم­گذاری (دیزالو) یا محو تدریجی (فِید) صورت گیرد. این برش که برش ساده نیز گفته می‌شود معمول‌ترین نوع برش بوده و عمده­ی برش­های یک فیلم را تشکیل می­دهد.

برش موازی هم‌زمان (Cross-Cutting

برش، بین دو یا چند ماجرا برای نمایش رابطه آن‌ها با یکدیگر. در اغلب موارد این ماجراها هم‌زمان رخ می‌دهند و از تأثیر متقابل آن‌ها، حالت هیجان و تعلیق پدید می‌آید. تدوین موازی، ترکیب نماهای دو یا چند صحنه است؛ به نحوی که به تناوب نمایش داده شوند. تدوین موازی ممکن است به قصد ارائه حوادث و اتفاقات رخ‌داده به طور همزمان یا به قصد ارائه ساختمان درون‌مایه‌ای فیلم مورد استفاده قرار گیرد. این نوع برش در مورد رویدادهایی که هم‌زمان نیستند هم می‌تواند رخ دهد تا نشانگر رابطه بین آن رویدادها باشد. برای نمونه فیلم «پدرخوانده ۲» که در آن «کاپولا» با برش موازی ، صحنه‌هایی از زندگی گذشته پدر و زندگی حال فرزند او را نشان می‌داد.

برون‌برش (Cut Away)

برون‌برش نمایی از موضوع است که نمای مادر آن را در برنگرفته باشد. این نما را در صحنه اصلی می‌گنجانند زیرا بی‌ارتباط با آن نیست و برای ایجاد غنای دراماتیک و یا اصلاح عدم تعادل بین دو نمای ناهماهنگ استفاده می­شود. یکی از کاربردهای متداول و درعین‌حال ناخوشایند برون برش، استفاده از آن برای پوشاندن یک برش اتفاقی «عکس جهت» (Reverse Cut) یا وقفه‌ای است که در تداوم پیش‌آمده است.

بوم (Boom)

بازوی متحرک بلند و سبکی که صدابردار، میکروفون خود را بر سر آن نصب می‌کند و یک نفر آن را ، از فاصله دور و خارج از تصویر دوربین ، در بالای سر بازیگر نگه می‌دارد تا صدابردار صدایش را ضبط کند. اندازه طول بوم‌های متعارف موجود ۳ متر است.

نویسنده: قاسم اکبری


درس‌های قبلی از این سیر:

اصطلاحات کاربردی سینمایی | درس اول: حرف الف

اصطلاحات کاربردی سینما | درس صفر: چرا یادگیری اصطلاحات سینمایی مهم است؟

0نظری ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*